Povodom Festivala znanosti, naša škola još je jednom ugostila Odsjek za biologiju koji nam je otkrio nešto potpuno neobično, a to je činjenica da šume imaju svoj internet! Da, dobro ste pročitali. Predavanje pod nazivom „Tajni šumski internet“ pokazalo nam je da ono što mi zovemo „www – World Wide Web“, u prirodi ima svoju verziju  „Wood Wide Web“.

Glavnu ulogu u ovoj komunikaciji imaju drveće i složeni sustavi mikoriznih mreža koju stvaraju gljive te povezuju korijenje različitih biljaka. One im omogućuju razmjenu informacija, nutrijenata pa čak i upozorenja o opasnostima. Tako da je sasvim istinito da biljke komuniciraju, što potvrđuje i znanost. Ono što vidimo kao stablo koje “stoji samo za sebe”, zapravo je dio velikog šumskog razgovora i sustava. Ako je jedno drvo u stresu, susjedno drvo to “čuje” i priprema se. Ako mladica ne može do svjetla, starija stabla je znaju “nahraniti” iz podzemlja.

 Zašto je to važno za budućnost?
Razumijevanje biljne komunikacije može pomoći u boljem planiranju pošumljavanja, očuvanju šuma, pa i predviđanju kako će reagirati na klimatske promjene. Ukratko – nova znanja za pametniju ekologiju.
Internet možda povezuje ljude, ali Wood Wide Web povezuje prirodu. I što više znamo o tome, to više razumijemo koliko je sve u prirodi povezano baš poput nas u učionici, na projektima i mnogim aktivnostima.